Technologia OLED wciąż się rozwija, a producenci walczą o zwiększenie możliwości produkcyjnych, które zapewnią dostarczanie dużych wolumenów na rynek. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć wysoką energooszczędność, fantastyczną jakość obrazu oraz mniejsze rozmiary urządzeń. Ponadto, monitor OLED gwarantuje dobrą widoczność obrazu niezależnie od kąta patrzenia.
Monitory emisyjne czy transmisyjne?
Technologia LED wymaga zastosowania dodatkowego podświetlenia, które umożliwia wyświetlenie obrazu. W przypadku produktów OLED nie jest to konieczne, gdyż każdy piksel z osobna pozwala na emitowania światła pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Daje to możliwość bardzo szybkiego odświeżania obrazu oraz odpowiada za uniwersalność tego rozwiązania. Technologia OLED już znajduje zastosowanie do produkcji telewizorów zwijanych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie matryce emisyjne.
Dla kogo monitor OLED?
Wszyscy, którym zależy na perfekcyjnym obrazie, widocznym w szerokim spektrum kątów, powinni zainteresować się technologią OLED. Warto wiedzieć, że w kwestii trwałości, monitor OLED osiąga wspaniałe rezultaty, lecz duże znaczenie ma rodzaj wyświetlanego obrazu. Obrazy dynamiczne, dzięki niesamowicie krótkiemu czasowi reakcji matrycy (nawet na poziomie 0,01 ms w porównaniu do 1 – 12 ms matryc LED) pozwalają na eliminację efektu smużenia. Natomiast w przypadku wyświetlania obrazów statycznych, może pojawić się powidok.
Rozwiązania pozwalające wydłużyć trwałość monitorów OLED
Jednak producenci oferują funkcję, która pozwala wyeliminować ryzyko powstania tzw. powidoków. Powidoki mogą powstać przy wielogodzinnym, często powtarzanym wyświetlaniu obrazu statycznego. Producenci na szczęście wiedzą jak sobie z tym radzić. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie ruchomego piksela. Oznacza to, że obraz odbierany przez ludzi jako statyczny, tak naprawdę jest wyświetlany dynamicznie. W praktyce osiąga się ten cel, poprzez przesuwanie obrazu o kilka pikseli. Pozwala to zachować odpowiednie wrażenie na widzach, przy jednoczesnej redukcji ryzyka uszkodzenia matrycy.
Innym rozwiązaniem jest balansowanie przyciemnianiem i rozjaśnianiem obrazu.
Monitory OLED
Opisane powyżej funkcje pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć trwałość monitorów OLED. Sprawia to, że w obecnej chwili te produkty posiadają tylko jedną wadę: cenę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.